Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, ‘Perinçek-İsviçre’ davasında kararını verdi. Mahkeme, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i haklı, İsviçre’yi haksız buldu. Perinçek, ‘Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır’ sözleri yüzünden İsviçre’yle davalık olmuştu.

Karar 7’ye karşı 10 oyla alındı. Büyük Daire, İsviçre’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü ile ilgili 10. maddesini ihlal ettiğini de bu kararla teyit etmiş oldu. 10 yıldır süren Perinçek-İsviçre davası da kapandı.

Uluslararası hukuk alanında uzmanlaşan isimler kararın yeni bir içtihat oluşturduğunu ifade ediyor.

‘Tarihi bir karar’

Prof. Rona Aybay, Bosna Hersek İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıcı, milletlerarası özel hukuk ve insan hakları hukuku alanlarında uzmanlaşmış bir isim. Prof. Aybay’a göre kararın gereğini yerine getirmek, öncelikle İsviçre’nin yükümlülüğünde ama emsal teşkil etmesi bakımından tarihi bir karar ve İsviçre’yi bağlasa da Avrupa Konseyi’ne üye devletler için bir gösterge. Aybay “Bu karar Türkiye’nin elini güçlendirir” diyor.

Fotoğraf: AA
Aybay: Bu karar önemli bir karardır. Teknik olarak sadece İsviçre’yi bağlasa da üye devletler için de göstergedir.

“Bu karar önemli, tarihi karardır; içtihat oluşturmuştur. Teknik olarak sadece İsviçre’yi bağlasa da, Avrupa Konseyi’ne üye devletler için de göstergedir. AİHM’in kararı, Türkiye’nin lehine bir karardır. Soykırım iddiaları konusunda Türkiye’nin elini, pozisyonunu çok daha güçlü kıldı bu karar. ‘Soykırım vardır ya da yoktur’ değil; düşünceleri açıklama özgürlüğü açısından çok önemli bir karar. ‘Soykırım olmadı’ demenin suç olmaktan çıkması anlamına geliyor. Anlatım özgürlüğü, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin en önemli maddelerinden biridir. AİHM, benzeri durumlarda Türkiye’nin elini güçlendiren bir karar.”